Isplanirali ste da odvojite dve prostorije zidom od gips karton ploča. Nakon što ste napravili gipsani zid potrebno ga je dodatno obraditi odnosno izvesti takozvane završne radove kako bi se on i estetski uklopio u ambijent u kome je napravljen.
Potreban alat: Špahtla, gleterica, kofa, valjak
Potreban materijal: šmirgl papir, glet masa, grund, poludisperzija ili disperzija
Znači potrebno je zid prvo poravnati kako spojeve gipsanih ploča tako i spojeve gipsanih ploča sa zidovima i plafonom i eventualne neravnine, a nakon toga ga i obojiti u željenu boju ili uraditi neku drugu završnu obradu.
Za popunu rupa i udubljenja služi nam masa koju majstori još i nazivaju “filer” od engleske reči fill što znači popuniti. Na tržištu ih ima raznih pa odaberite koji vama odgovara i po kvalitetu i po ceni i po karakteristikama. Napravite masu sa vodom…
… tako da kada je uzmete sa špahtlom masa stoji na špahtli neznatno cureći na dole.
Masu iz kofe u kojoj ste je zamešali špahtlom nabacite na gletericu.
Gletericu sa masom prinesite zidu i…
gletericom masu nanesite na neravnine, pokretom prikazanom strelicama, kao na slici.
Nakon nanošenja, masu gletericom poravnjajte (pokupite višak) pokretom označenim na slici strelicama. Na ovaj način popunite sva udubljenja koja treba izravnati.
Na uglovima postavite aluminijumske uglove i preko njih nanesite masu za ispunu kako bi ih “sakrili” i omogućili krečenje jer bi boja brzo spadala sa aluminijuma.
Traku za ojačavanje spojeva postavite na spoj između dve gips karton ploče. U slučaju da stavljate papirnu traku prvo nanesite jedan sloj ispune, a zatim na nju postavite traku i preko poravnjajte ispunom. U slučaju kada postavljate samolepljivu traku (kao na slici) prvo zalepite traku, a nakon toga spoj obradite ispunom.
Vodite račina da se prilikom popunjavanja udubljenja koja su između gipsanih ploča i zida ili gipsane ploče i plafona popunjavaju udubljenje samo sa strane gipsanih ploča (masa se ne razvlači na zid već treba samo da ga dodirne)
Gipsani zid obrađen masom za ispunu.
Sada je potrebno pripremiti zid za nanošenje boje. Prvo celu površinu koju je potrebno krečiti premažite podlogom, koja se često naziva i grund, a sam proces grundiranje.
Podloga se razredjuje sa vodom i najčešće je dovoljno premazati gipsani zid sa 1:8 rastvorom (jedan deo podloge i 8 delova vode).
Kada ste napravili rastvor premažite zid.
Sada je, u koliko želite idealno ravnu površinu zida, potrebno gletovanje. Glet masu možete kupiti već pripremljenu, ako su manje površine u pitanju, ili je možete sami zamešati pre upotrebe
Postupak gletovanja smo već opisali u postu gletovanje zidova. Nakon gletovanja pripremite šmirgl papir…
i izravnajte sve neravnine nastale prilikom izrade i obrade zida. Ovo radite kružnim pokretima kako ne bi izazvali nove neravnine šmirglanjem.
Nakon ravnanja, zid ponovo premažite podlogom.
Kada se podloga osuši zaštitite sve ono što ne želite da okrečite: utičnice,…
Kada ste sve pripremili okrečite zid. Mi smo prešli zid 3 puta poludisperzijom. Nakon trećeg prelaza boja se ujednačila, kao na slici. Ovako pripremljen zid dalje možete dekorisati po želji.