Najčešće u drvo možete da ušrafite šraf bez ikakvih problema. Međutim u pojedinim situacijama ako ušrafljujete šraf u krte materijale kao što je fiberglas, tvrdo drvo ili tanke letvice, naročito ako to trebate da uradite blizu ivice najverovatnije da će doći do pucanja, odnosno rascepljivanja materijala.
Potreban alat: Kljunasto pomično merilo, bušilica, šrafciger
Potreban materijal: šraf, drvena letvica
Da bi se sprečilo rascepljivanje materijala, na obeleženom mestu se u materijalu, buši rupa određenog prečnika i u nju se ušrafljuje šraf. Ta rupa se zove pilot rupa.
Najvažnija stvar je odrediti prečnik rupe. Ukoliko je rupa preuska šraf će izazvati, ranije pomenuto, cepanje materijala. Veći prečnik od potrebnog za posledicu će imati ispadanje šrafa. Prečnik rupe se određuje u odnosu odabrani šraf. Za merenje šrafa najpogodnije je koristiti kljunasto pomično merilo ili šubler. Vrhovi krakova šublera su uski i pogodni za merenje.
Pilot rupa mora biti prečnika šrafa mereno između navoja, kao na slici. U konkretnom slučaju izmeren je prečnik 2.3mm
Sada treba izabrati burgiju odgovarajućeg prečnika. Kako 2.3mm i nije standardan prečnik burgije uzima se prva manja, odnosno 2mm.
… i šrafcigerom ušrafite šraf.
Pilot rupu koristite uvek kada smatrate da će prilikom ušrafljivanja doći do rascepljivanja. Pilot rupu bušite uvek kada koristite šrafove većeg prečnika. Pored ovog očiglednog razloga pilot rupa ima još jednu svrhu. Ukoliko je neophodno šraf ušrafiti pod određenim uglom (npr. prav ugao u odnosu na površinu) dovoljno je probušiti rupu pod zadatim uglom i ona će služiti kao vođica za šraf.