Uređenje životnog prostora i novi raspored u stanu je nešto čemu se svi raduju dok su ideje još samo u našim mislima, ali kada se sve stavi na papir početna euforija brzo nestane zbog ograničenja kako materjalnih tako i tehničkih. Ono što smo zamislili često nije moguće tehnički izvesti, moramo da odstupamo od dezena, boja materjala koje smo planirali, a u slučaju da ne želimo da pravimo kompromise troškovi su najčešće neplanirano veliki. U ovom projektu gde smo gradili pisaći sto susreli smo se sa svim tim ograničenjima pa vam ih u daljem tekstu predstavljamo zajedno sa rešenjima.
Potreban alat: Bušilica, šrafilica, ubodna testera, šrafciger, libela, metar, olovka, čekić
Potreban materijal: univer, kant traka, šrafovi, tiplovi, ventilaciona rešetka, lepak
Početna ideja je bila napraviti prostran pisaći sto na kome može raditi više osoba odjednom. Zahtev je bio da sto nema noge kako bi se ispod njega kasnije mogle smestiti fioke na točkićima koje ne bi imale svoje fiksno mesto već bi se po potrebi pomerale. Najveće ograničenje sa kojim smo se susreli je širina prostorije od 3m. Pločasti materjali koji imaju nižu cenu (univer) proizvode se u tablama čija je najveća dužina 2,75metara. Drugi izazov bio je kako napraviti stabilan sto velike širine, a ne staviti ni jednu nogu. Pogledajte kako smo sve to rešili:
Plan nam je bio da duž zidova poričvrstimo uske i dugačke komade univera na koje ćemo kasnije postaviti ploču stola i za koje ćemo je pričvrstiti. Pričvršćivanje komada univera za zid planirali smo da obavimo šrafovima. Dodatna otežavajuća okolnost bia je električna instalacija koja prolazi kroz zidove. Naime vertikalno iznad utičnica najčešće se pružaju električni vodovi koji se nalaze u zidu. U slučaju da pri bušenju ne vodimo računa o tome može doći do udara električne struje, kratkog spoja, oštećenja instalacija i opreme…
a zatim ga prislonili uza zid, na donju obeleženu liniju, jer je to donja ivica ploče stola. Kroz već probušene rupe na univeru bušilicom započnemo bušenje zida kako bi obeležili mesta na kojima treba bušiti zid.
i čekićem ih ukucamo tako da potpuno uđu u rupe.
…dva komada od dva metra i dva komada od 1m spojili smo po šemi. Za spajanje smo koristili lepak i šrafove dužine 30mm.
Nakon izvršenog usecanja moguće je spojiti nosače kao na slici. Ova veza je znatno čvršća nego veza šrafovima, a dodatno je možemo pojačati lepkom za drvo.
U dva suprotna ugla izbušimo rupu burgijom većeg prečnika kako bi mogli da pristupimo ubodnom testerom.
Ploča i nosači su pripremljeni sada je potrebno još spojiti ih. Pre nego što postavimo ploču na nosače, ispod prednjeg nosača postavimo podupirač jer će sto dobiti potrebnu čvrstinu tek kada se svi elementi pričvrste jedan za drugi. U slučaju da postavite ploču, a da ispod prednjeg nosača niste postavili podupirač koji će ga držati može se desiti da se prednji nosač polomi od težine ploče.
Kada ste ušrafili sve šrafove možete ukloniti podupirače i sto je gotov. Nosivost ovakvog stola je oko 40kg na sredini prednje stranice u tački koja je najudaljenija od nosača. Nosivost se dodatno može povećati postavljanjem trouglastih metalnih podupirača. Ukoliko ipak želite da pravite klasičan pisaći sto pogledajne nekoliko ideja na sajtu The spruce Crafts