Najčešće, u domaćinstvima, koristimo monofaznu šuko utičnicu. Gotovo svi električni potrošači u stanu ili kući se napajaju sa ovog tipa priključnice. Uzemljenje na toj utičnici ima važnu sigurnosnu ulogu i mora biti potpuno funkcionalno. Da bi bili sigurni da ono vrši svoju funkciju morate ga proveriti, evo kako.
Potreban alat: probna lampa, digitalni unimer
Potreban materijal:
Ispravnost uzemljenja u monofaznoj šuko utičnici ćemo proveriti merenjem napona na njena tri izvoda. U dve rupe se nalaze kontakti za fazu i nulu a limovi koji se nalaze na gornjoj i donjoj ivici utičnice su uzemljenje. Da bi merili vrednosti napona moramo znati šta treba da očekujemo na tim kontaktima. Kod ispravne utičnice između faze i nule treba da dobijemo napon 230V. Između faze i uzemljenja, takođe, treba da dobijemo 230V, a između nule i uzemljenja ne bi trebalo da ima napona, dakle 0V.
Kada smo to naučili možemo da krenemo sa proverom na samoj monofaznoj šuko utičnici. Prvo što ćemo da odredimo je u kojoj rupu priključnice se nalazi faza. Ona bi po pravilu trebala da bude sa leve strane ali to često u praksi nije slučaj. Dakle. pouzdano ćemo ovo utvrditi ako probnu lampu ili glinericu gurnemo u jednu i u drugu rupu i tamo gde zasvetli tinjalica u probnoj lampi tamo se nalazi faza.
Sledeće što treba da podesimo je merni opseg na digitalnom unimeru. Izbornik ćemo postaviti u položaj za merenje naizmeničnog napona. Pošto očekujemo napon od 230V postavljamo preklopnik u položaj za prvi veći napon, na ovom digitalnom unimeru je to 700V. Inače napon od 230V je idealna vrednost. Distributer električne energije ima pravo da napon varira ±10% tako da sve vrednosti koje izmerite između 207V i 253V se smatraju ispravnim. U našem slučaju, između faze i nule, smo izmerili 236V i to je korektna vrednost
Ispitivanje ispravnosti uzemljenja počinjemo merenjem napona između faze i nule. Očekivani napon na ovim kontaktima je između 207V i 253V. Mi smo izmerili 236V. Ovaj napon je u granicama očekivanog i to je u redu.
Drugo merenje napona koje ćemo izvršiti je između faze i uzemljenja. Jednan merni kontakt postavimo u levu rupu a drugu na lim koji predstavlja uzemljenje. Ovde je dobro napomenuti da nema nikakve razlike da koju mernu sondu koristite za uzemljenje, odnosno fazu. U našem slučaju smo izmerili napon od 236V. Što i treba da se dobije između faze i uzemljenja
Na kraju moramo da izmerimo još jednu vrednost a to je napon između nule i uzemljenja. On mora biti 0V kao što smo i izmerili. Pošto smo izmerili ovakve vrednosti možemo zaključiti da je uzemljenje na ovoj šuko utičnici ispravno. Da smo nekim slučajem, između faze i uzemljenja izmerili neku nelogičnu vrednost (50, 60V i slično) konstatovali bi da uzemljenje na ovoj utičnici nije dobro izvedeno. Isto važi i za napon između nule i uzemljenja. On mora da bude 0V, ako izerite neku drugu, nelogičnu vrednost (50, 60V i slično) ovo pokazuje da uzemljenje nije dobro na ovakvoj utičnici.