Male stolice se često mogu naći u domovima. Veoma su korisne a ne zauzimaju mnogo mesta. Vremenom prvo što se pokida kod tih stolica je sedište. Pogledajte kako se to može popraviti.
Potreban alat: šrafciger, metar, olovka, vinkla, testera, ručno rende, stolarske stege, glodalica, šmirgl papir, četka
Potreban materijal: drvena daska, lekap za drvo, lak za drvo, šrafovi
Sedeća površina na ovoj stolčici je napravljena od nekog laminiranog drveta koji se vremenom razlistao i ružno izgleda. Ideja je da se napravi nova površina za sedenje od punog drveta i lepo izlakira. Evo kako ćemo to uraditi.
Na početku skidamo staru površinu za sedenje koja je za metalne nogare pričvršćena sa nekoliko šrafova.
Kako bi stolica bila istih dimenzija kao originalna merimo prečnik stare površine za sedenje koji iznosi 32 cm.
Kako je širina daske 20 cm potrebno je dve daske spojiti da bi dobili širinu od 40 cm, pogodnu za isecanje kruga prečnika 32 cm. Dakle, potrebno je iseći dva dela daske dužine 40 cm. Obeležimo tačku na dužini od 40 cm od kraja daske.
Kako bi se stranice idealno uklopile prilikom lepljenja obe ivice istovremeno obrađujemo pomoću ručnog renda.
Stranice namažemo lepkom za drvo
A obe daske fiksiramo u tom položaju pomoć stolarskih stega. Za više informacija o ovoj temi pogledajte detaljan postupak koji je prikazan u foto priči čeono lepljenje dasaka.
Nakon 24 časa kada se lepak osuši i spoji dve daske u jedan komad drveta na redu je isecanje kruga. Centar kvadrata ćete pronaći tako što nacrtate dijagonale kroz suprotne ćoškove. Na mestu presecanja ove dve dijagonale nalazi se centar.
U ovako obeleženo mesto postavite klin pomagala glodalice za isecanje kruga. Glodanje se vrši u smeru suprotnom od kretanja kazaljki na satu. Ceo postupak smo detaljno opisali u foto priči Isecanje kruga pomoću glodalice
Isečeni krug ima oštre ivice. Da bi sedenje na ovoj stolici bilo prijatno potrebno je ivice zaobliti.
Posle jednog prolaska glodalicom ivice postaju lepo oblikovane i oble. Uradite to sa obe strane kruga.
U ovoj fazi reparacija se bliži kraju. Počinje faza pripreme za lakiranje. Uz momoć šmirgl papira grnulacije 100 potpuno izravnamo površinu drveta.
Zatim vlažnom pamučnom krpom pokupimo svu prašinu sa površine daske. Kada se daska osuši spremna je za nanošenje prvog sloja laka za drvo.
Da bi lakiranje bilo uspešno potrebno je napraviti neke držače koji će krug da drže dok se lak suši. Ovi držači se lako prave. Sastoje se od običnog drveta kroz koji je ušrafljen šraf za drvo, kao na slici.
Napravite više ovakvih držača i postavite kao na slici. Kada se na njih osloni lakirano drvo ono će imati kontakt sa površinom samo u nekoliko tačaka, odnosno stajaće na vrhovima šrafova.
Dalje ide sve lako. Nanesite prvi sloj laka i ostavite da se dobro osuši. Za lak na uljanoj bazi vreme sušenja treba da bude najmanje 24 sata. Nakon toga površinu prešmirglajte šmirglom fine granulacije 180 i više kako bi se površina izravnala i odstranila drvena vlakna koja su se podigla nakon prvog sloja laka. Posle šmirglanja vlažnom pamučnom krpom odstranite nečistoće i prašinu i ponovite nanošenje drugog sloja laka. Sa svakim slojem laka površina postaje sve više „staklasta“. Ipak za upotrebu kojoj je ova daska namenjena dovoljna su dva sloja laka.
Kada se i poslednji sloj laka dobro osušio vreme je da spojimo metalnu konstrukciju sa drvenom površinom za sedenje. To ćemo uraditi uz pomoć nekoliko šrafova za drvo.
I to je to. Stoličica koja je bila za otpad sada ponovo služi svojoj nameni. Prelepa tekstura drveta i naglašeni godovi čine stolicu još lepšom neko u originalu.