Slikanje na staklu je posebna tehnika kojom nastaju neobične slike kroz koje prolazi svetlost. Često nismo u mogućnosti seći i obrađivati staklo za svoje kreacije. Umesto stakla može poslužiti i CD. Ovaj materijal je svuda dostupan i lako se priprema za slikanje. Pogledajte proceduru za slikanje na CD.
Potreban alat: sunđer, četkica, igla
Potreban materijal: široki selotejp, farba za izvlačenje linija na staklu, akrilne boje
U našem slučaju preko CD je nalepljena papirna etiketa na kojoj je odštampan naziv sadržaja diska. Ukoliko na disku nema ovakve nalepnice ovaj korak možete preskočiti. Uglavnom, nalepnicu ćemo skinuti tako što ćemo nalepnicu natopiti vodom i sastrugati grubom stranom sunđera. Videćete, ovo ide brzo.
Posle skidanja etikete primetićete da se sjajni sloj, koji nosi podatke na CD, na nekim mestima oštetio, to je upravo ono što nam treba. Ukoliko vi niste sunđerom skidali nalepnicu pomoću skalpela zarežite sjajni deo. Ovo oštećenje je bitno za dalji postupak
Tehnika slikanja na staklu podrazumenva da se konture najpre pređu sa posebnom bojom za crtanje linja na staklu, a onda da se oboje površine između kontura. Ova farba posle sušenja ostavlja trodimenzionalne konture koje se izdižu iznad površine stakla. Zašto je ovaj korak potreban? Kada farbate papir ili neki higroskopan materijal boja se istog trenutka upija u podlogu i brzo suši. Kod slikanja na staklu ne dolazi do tog upijanja već se proces sušenja ostvaruje kroz potpuno isparavanje vode ili neke druge baze farbe. Da bi se sprečilo razlevanje boje po staklu prilikom sušenja potrebno je boju nekako ograničiti na delu koji želimo da ofarbamo, glass liner upravo to radi.
Disk kao takav možete da zadržite kao interesantnu sliku ali možete i okačiti tako da svetlost može da prolazi kroz njega, što je i poenta slikanja na staklu. Da bi mogli da okačimo ovo delo ptrebno je napraviti jednu malu rupu. Najlakše ćemo to uraditi ako dobro zagrejemo čeličnu iglu, ekser ili šilo