Kada je dete malo mnoge stvari koje mi podrazumevamo, ono mora da nauči. Vremenske prilike, iako jednostavne, dete mora da ih nauči. Pomozite mu da lako, kroz izgu, nauči šta je kišovito vreme, sunčano, oblačno….
Potreban materijal: papir u boji, kartonski tanjir, drvena štipaljka, lepak
Markerom podelite tanjir na četiri dela
Da bi ste sve vremenske prilike objedinili na jednom mestu, za osnovu će Vam poslužiti papirni tanjir. Prečnik tanjira nije važan. Uz pomoć markera i lenjira nacrtajte krst na sredini tanjira tako da ga on podeli na četiri jednaka dela.
Sunce i oblake možete i nacrtati
Sledeće što Vam treba su simboli za sunce i oblake. Možete, kao mi, da sa interneta skinete crno-bele simbole i odštampate ih na obojenim papirima. Na plavom i belom oblaci a sunce na žutom papiru. Nakon toga isecite simbole za oblake i sunce.
Prvo na red ide kišno vreme. U jednu četvrtinu, koju sami odredite, zalepite plavi oblak. Za ovu priliku možete koristiti običan lepakza papir.
Kišu smo napravili pomoću termo-lepka. Nanesite nekoliko kapi termo-lepka ispod oblaka kojeg ste ranije zalepili
I dok se termo-lepak hladi okrenite tanjir da stoji vertikalno. Tako će kaplice-termolepka polako da klize niz papirni tanjir i formiraju oblik kapljica kiše.
Nastavite dalje. U sledeću četvrtinu zalepite simbol sunca za sunčano vreme, komad vate će poslužiti da predstavi oblačno vreme u sledećoj četvrtini…
kuglice stiropora predstavljaju sneg
I na kraju uz pomoć nekoliko kuglica stiropora predstavićemo sneg.
U svaku četvrtinu napišite i nazive za određene vremenske prilike. Ovo mogu da koriste i deca koja uče da čitaju i pišu.
Da bi sve postala igra, napravite jedan pokazivač. Od crvenog papira izrežite strelicu
Tanjir za učenje vremenskih prilika prikladno je zalepiti na prozor. Tražite svako jutro od deteta da pogleda kroz prozor a zatim strelicom na tanjiru da označi kakvo je vreme napolju. Ove vremenske prilike na tanjiru mogu biti korisne i deci koja uče strani jezik jezik. Kroz igru će naučiti nazive za vremenske prilike na engleskom. Naravno, ovaj princip možete iskoristiti i za druge pojmove.